20 yıldır oyuncak uçak yaparak çocukları sevindiriyor

İnegöl'e bağlı kırsal Çitli Mahallesi’nde ikamet eden Refik Uçak (77), 20 yıldır kuru kavaktan yaptığı oyuncak uçaklarla çocukları mutlu ediyor.

İnegöl’e bağlı kırsal Çitli Mahallesi’nde 2000 yılında kuru kavaktan oyuncak uçaklar yapan 77 yaşındaki Refik Uçak, ürettiği oyuncakları hem mahalle halkına hem de farklı şehirlere ücretsiz olarak gönderiyor.

Kuru kavağı işlemden geçirdikten sonra uçak yaptığını belirten Refik Uçak (77), şu ifadeleri kullandı:

 

“Kuru kavaktan yapıyorum. Burada oturup keserle bu hale getiriyorum. Sonra baya alıyorum ve boyuyorum. Bayrak da yapıp ismimi yazıyorum bu hale getiriyorum. Çocuklara veriyorum. Geliyorlar bayramda, uçaklara bakıyorlar bende, ‘Al sana uçak’ diyorum veriyorum. Şehirlere de veriyorum. Domaniç, Eskişehir, Isparta, Muş gibi şehirlere de verdim”

Çitli Kırsal Mahallesi’nin hemen hemen tüm balkonlarında uçaklarının bulunduğunu da belirten 77 yaşındaki Refik Uçak, “Bulunsun dedim her yerde” ifadelerini kullandı.

 

Uçak, çocuklara uçakları hediye edince çok mutlu olduklarını ifade ederek, “Ben bunları yapıp ücretsiz çocuklara veriyorum. Büyüklere de veriyorum. Büyükler gönül bırakıyor” dedi.

Çitli Mahallesi sakinlerinden Mehmet Öztürk (37) ise, 77 yaşındaki Refik Uçak’ın yaptığı uçakları bir çok evin balkonunda görmenin mümkün olduğunu söyleyerek, “ Refik Uçak dayımız 20 yılı aşkındır bu işi yapıyor. Bu işi yaparken de önceliği her zaman çocuklar oluyor. Çocukların mutlu olması, neşelenmesi, huzur bulması için bu gibi oyuncakları yaparak veriyor. Onlarda sokaklarda uçuruyorlar ya da evlerinin balkonlarına asıyorlar. Rüzgâr geldiğinde pervanelerin dönmesi ile mutlu oluyorlar. Yıllardan beri bu işi yaptığı için de özellikle Çitli Mahallesi olarak birçok sokağımızda birçok evimizde zaten var. Türkiye’nin birçok yerine göndermişliği, vermişliği var. Kendisi hiçbir şekilde bedel almıyor” dedi.

Oyuncak uçaklarla güzel vakit geçirdiklerini belirten Kerem Işık (12) ise, şu ifadeleri kullandı:

 

“Çok güzel yapıyor. 20 yıldır yapıyormuş. Ben bilmiyordum. Çok seviniyoruz, mutlu oluyoruz bu uçaklar sayesinde”


ABD’den Türkiye’ye malzeme takası teklifi

Vatandaşına maske yetiştiremeyen ABD, Türkiye’den istediği 81 tıbbi ürünü, takas yöntemiyle almayı teklif etti.

Koronavirüs ekonomileri çökertti Marshall Planı istediler

Koronavirüs salgını Avrupa’da sağlık sistemiyle birlikte ekonomileri de yıkıyor. İspanya Başbakanı Sanchez ve AB Komisyonu Başkanı Leyen, Avrupa'nın 2. Dünya Savaşı sonrasındaki Marshall Planı’na benzer bir yardım planına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı, Illere Göre Vefat Sayılarını Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası ilk kez il bazlı ölüm sayılarının yer aldığı haritayı paylaştı. İstanbul can kaybının en çok olduğu il olurken, Adana, Sakarya,Kocaeli, Kayseri,Bursa ve Konya'daki ölü sayısı da dikkat çekti.

CUMHURİYET COŞKUSU TÜM ŞEHRİ SARDI

“Dünya 5’ten küçüktür”

Aytekin torun virüse yakalandı

“Dünya medyası her zaman Ermenistan’ın yaptıklarına göz yumuyor”

Zihinsel engelli genç, kapalı spor salonunu savaş alanın çevirdi

İnegöl'de mahalle sakinleri hırsızı yakalayıp polise teslim etti

NEŞE AİLESİNİN ACI GÜNÜ