6 Bin dekar alanda Deveci Armudu hasadı başladı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde 6 bin dekar alanda Deveci Armudu hasadı başladı. Bu yıl 6 bin dekar alanda toplam 30 bin ton üretim gerçekleştirilecek

İnegöl’ün kırsal kesimlerinde toplam 6 bin dekar alanda Deveci Armudu hasadı başladı. Rekoltenin yüksek olduğunu ifade eden çiftçiler, fiyatlardan memnun olduklarını ifade etti.

 

İnegöl’e bağlı kırsal Küçükyenice Mahallesi devam eden hasatla ilgili açıklamalarda bulunan Çiftçi Halil İbrahim Özenç, “Rekolte bu sene çok. Kalite olarak geçen seneyi yakaladık. Geçen seneye göre aslında az düşüklük var. Ama rekolte olarak çok yüksek” dedi.

 

Fiyatlardan memnun olduklarını ifade eden Özenç, şu ifadeleri kullandı:

 

“Fiyatlardan memnunuz. Çitçinin yüzü bu sene güldü. Genelde iç piyasaya veriyoruz. Yurdun her yerine, hallere gönderiyoruz. Ben yurt içine veriyorum ama ihracat olarak arkadaşlarımız yurt dışına da gönderiyor İnegöl’den”

 

Özenç, Deveci Armudunun diğer armut türlerine göre aromasının daha yüksek ve raf ömrünün daha uzun olduğunu ifade etti.

 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise, “İnegöl iyi bir meyve şehridir. Burada bol meyve yetişmektedir. Deveci Armut da bunlardan birtanesi. Özellikle 18 bin dekarlık alanda Armut üretimi gerçekleştiriliyor İnegöl’de. Bunun yaklaşık olarak da 6 bin dekar alanında da ve toplamda 30 bin ton Deveci Armudu yetiştirilmektedir. Bölgeye has bir meyve olduğunu söyleyebilirim. Özellikle bölgede yetiştirilen Deveci Armudu iklim ve toprak özellikleri açısında raf ömrü uzun. Aroma içeriği bakımından da diğerlerine göre daha kaliteli olduğunu ifade edebilirim. Ayrıca meyve fidanları yetiştirmesi konusunda da yine iklim ve toprak özellikleri açısından Türkiye’nin büyük bir ihtiyacını karşıladığını ifade edebilirim” dedi.


ABD’den Türkiye’ye malzeme takası teklifi

Vatandaşına maske yetiştiremeyen ABD, Türkiye’den istediği 81 tıbbi ürünü, takas yöntemiyle almayı teklif etti.

Koronavirüs ekonomileri çökertti Marshall Planı istediler

Koronavirüs salgını Avrupa’da sağlık sistemiyle birlikte ekonomileri de yıkıyor. İspanya Başbakanı Sanchez ve AB Komisyonu Başkanı Leyen, Avrupa'nın 2. Dünya Savaşı sonrasındaki Marshall Planı’na benzer bir yardım planına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı, Illere Göre Vefat Sayılarını Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası ilk kez il bazlı ölüm sayılarının yer aldığı haritayı paylaştı. İstanbul can kaybının en çok olduğu il olurken, Adana, Sakarya,Kocaeli, Kayseri,Bursa ve Konya'daki ölü sayısı da dikkat çekti.

CUMHURİYET COŞKUSU TÜM ŞEHRİ SARDI

“Dünya 5’ten küçüktür”

Aytekin torun virüse yakalandı

“Dünya medyası her zaman Ermenistan’ın yaptıklarına göz yumuyor”

Zihinsel engelli genç, kapalı spor salonunu savaş alanın çevirdi

İnegöl'de mahalle sakinleri hırsızı yakalayıp polise teslim etti

NEŞE AİLESİNİN ACI GÜNÜ