İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ KUTLANDI

12 Mart İstiklal marşı ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeni ile İnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından etkinlik düzenlendi.

İnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencilerin hazırladığı program 5. Mevsim Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Okul Müdürü Mahmut Alpir,  “İnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programına hoş geldiniz. 99 yıl önce bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletimizin bağımsızlığına göz diken düşmanlarımıza büyük bir meydan okuma olarak, "Korkma" diye başlayan İstiklal Marşımız kabul edilmiştir. Vatan ve millet sevgisinin, özgürlük ve bağımsızlık aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşımız, milletimizin inancını, karakterini, tarihini, mücadelesini mükemmel bir şekilde ifade eden ebedi bir şaheserdir. Dolayısıyla İstiklal Marşını anlamak, Türk Milleti'nin şanlı tarihini anlamaktır. İstiklal Marşını anlamak, ezelden edebe özgür yaşamaya ant içmiş bir milletin ayak bastığı yerlerin rastgele bir toprak parçası olmadığım bilmektir. İstiklal Marşını anlamak, Batının medeniyet diye pazarladığı şeyin tek dişi kalmış bir canavar olduğunun farkına varmaktır. İstiklal Marşı’nı anlamak, aynI zamanda bu büyük şaheserin büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'u anlamaktır. Mehmet Akif Ersoy sadece iyi bir şair değil, aynı zamanda ülkesinin geleceği için fikir üreten büyük bir mütefekkir, milli mücadeleye destek veren vatanperver bir siyasetçi, idealist bir öğretmen ve çok vefakâr bir dosttur. Mehmet Akif Ersoy'u anlamak, bugün yaşadığımız olaylara çok daha sağlıklı bir bakış açısı kazandıracaktır. Mehmet Akif, vatan- millet sevgisinin yanında dini doğru anlamak ve yaşamak üzerine de şiirler yazarak günümüze ışık tutmuştur. Şanlı tarihimizin her döneminde zalimin karşısında, mazlumun yanında olan milletimizin değişmez karakterini de yine veciz bir şekilde şiire dökmüş Mehmet Akif; ‘Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim. Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim. Adam aldırmada geç git diyemem. Aldırırım çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırım’… İstiklal Marşı’nı ve Mehmet Akif Ersoy'u anlamak, en önemli görevlerimizden bir olmalıdır. Bu cennet vatanı, bu ay yıldızlı bayrağı, İstiklal Marşı’nı bizlere canlan pahasına bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun" dedi.

 

Konuşmanın ardından Mehmet Akif Ersoy'un hayatı anlatıldı. Öğrencilerden oluşan ‘Yakarış Oratoryosu’ büyük beğeni topladı.

 

Programda İstiklal marşını güzel okuma yarışması ve kompozisyon yarışmasında derece alan öğrencilere ödülleri verildi.


ABD’den Türkiye’ye malzeme takası teklifi

Vatandaşına maske yetiştiremeyen ABD, Türkiye’den istediği 81 tıbbi ürünü, takas yöntemiyle almayı teklif etti.

Koronavirüs ekonomileri çökertti Marshall Planı istediler

Koronavirüs salgını Avrupa’da sağlık sistemiyle birlikte ekonomileri de yıkıyor. İspanya Başbakanı Sanchez ve AB Komisyonu Başkanı Leyen, Avrupa'nın 2. Dünya Savaşı sonrasındaki Marshall Planı’na benzer bir yardım planına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı, Illere Göre Vefat Sayılarını Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası ilk kez il bazlı ölüm sayılarının yer aldığı haritayı paylaştı. İstanbul can kaybının en çok olduğu il olurken, Adana, Sakarya,Kocaeli, Kayseri,Bursa ve Konya'daki ölü sayısı da dikkat çekti.

CUMHURİYET COŞKUSU TÜM ŞEHRİ SARDI

“Dünya 5’ten küçüktür”

Aytekin torun virüse yakalandı

“Dünya medyası her zaman Ermenistan’ın yaptıklarına göz yumuyor”

Zihinsel engelli genç, kapalı spor salonunu savaş alanın çevirdi

İnegöl'de mahalle sakinleri hırsızı yakalayıp polise teslim etti

NEŞE AİLESİNİN ACI GÜNÜ