Suudi Arabistan kendi firmalarına baskı yapıyor

Suudi Arabistan yönetimi tarafından Türk ürünlerin kullanılmaması için firmalara baskı yapıldığını ifade eden İnegöl Ticaret Odası Başkanı Yavıuz Uğurdağ, “Oradaki firmalarda bizim ürünlerimizi almak, kullanmak ve satmak...

Suudi Arabistan yönetimi tarafından Türk ürünlerin kullanılmaması için firmalara baskı yapıldığını ifade eden İnegöl Ticaret Odası Başkanı Yavıuz Uğurdağ, “Oradaki firmalarda bizim ürünlerimizi almak, kullanmak ve satmak istiyorlar açıkçası. Merkezi hükümet tarafından uygulanan saçmalık var. Ciddi oranda etkileniyoruz. Mallarımızı, ürünlerimizi sevk edemiyoruz. Gümrükte bekletiliyor ürünlerimiz” dedi.

 

İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, Suudi Arabistan yönetimi tarafından Türk ürünlerin kullanılmaması için korsan ambargo uygulandığını ifade etti.

 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İTSO Başkanı Uğurdağ, şu ifadeleri kullandı:

 

“Bunun resmi adı ambargo değil, gayri resmi adı ambargo. Uluslararası ticaret anlaşmalarına göre Suudi Arabistan’ın bizim göndermiş olduğumuz ürünleri almama gibi bir karar alamaz. Uluslararası anlaşmalar bunu engelliyor. Ama herkesin bildiği üzere Arabistan gayri resmi önlemlerle Türk mallarına ambargo koymaya çalışıyor. Biz bunu defaatle Riyad’taki hem de Ankara’daki büyükelçilerine, ticari ataşelerine bu sorunun çözümü ile alakalı mücadelemizi başlattık. Bunun yanında bakanlarımıza ulaştık. Türkiye Odalar Borsalar Birliği başta olmak üzere tüm STK’lar bu konuyla alakalı gerekli açıklamalarını yaptı. Ancak Suudi Arabistan’daki hükümetin almış olduğu saçma bir karar, korsan bir ambargo ile karşı karşıya mobilya sektörü ve tüm sektörlerimiz. Bunun yanında oradaki firmalara Türk malı alınıp satılmaması yönünde baskılar yapılıyor buda bir gerçek. Dışişleri Bakanlığımız konuyu takip ediyor. Bu sürecin çok uzun süreceği kanaatinde değilim. Bir şekilde bu işler diplomatik görüşmeleri ile pozitif yönde hallolacaktır”

 

Arabistan’da bulunan firmaların ve vatandaşların Türk ürünlerini almak ve satışını yapmak istemesine rağmen, Suud yönetiminin baskı yaptığını ifade eden Uğurdağ, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

 

“Arabistan pazarı bizim için önemli. Çok ciddi oranda ihracat yapmış olduğumuz bir Pazar. Aslında oradaki firmalarda bizim ürünlerimizi almak, kullanmak ve satmak istiyorlar açıkçası. Merkezi hükümet tarafından uygulanan saçmalık var. Ciddi oranda etkileniyoruz. Mallarımızı, ürünlerimizi sevk edemiyoruz. Gümrükte bekletiliyor ürünlerimiz. Çok ciddi zararlar veriliyor ürünlerimize. Bunların hepsini raporladık sunduk”

 

HABER: SERHAT ÇİÇEK


ABD’den Türkiye’ye malzeme takası teklifi

Vatandaşına maske yetiştiremeyen ABD, Türkiye’den istediği 81 tıbbi ürünü, takas yöntemiyle almayı teklif etti.

Koronavirüs ekonomileri çökertti Marshall Planı istediler

Koronavirüs salgını Avrupa’da sağlık sistemiyle birlikte ekonomileri de yıkıyor. İspanya Başbakanı Sanchez ve AB Komisyonu Başkanı Leyen, Avrupa'nın 2. Dünya Savaşı sonrasındaki Marshall Planı’na benzer bir yardım planına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı, Illere Göre Vefat Sayılarını Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası ilk kez il bazlı ölüm sayılarının yer aldığı haritayı paylaştı. İstanbul can kaybının en çok olduğu il olurken, Adana, Sakarya,Kocaeli, Kayseri,Bursa ve Konya'daki ölü sayısı da dikkat çekti.

CUMHURİYET COŞKUSU TÜM ŞEHRİ SARDI

“Dünya 5’ten küçüktür”

Aytekin torun virüse yakalandı

“Dünya medyası her zaman Ermenistan’ın yaptıklarına göz yumuyor”

Zihinsel engelli genç, kapalı spor salonunu savaş alanın çevirdi

İnegöl'de mahalle sakinleri hırsızı yakalayıp polise teslim etti

NEŞE AİLESİNİN ACI GÜNÜ