TBMM Başkanı Şentop Ermenistan'ın ambargo söylemini değerlendirdi: Fıkra olarak anlatılacak bir şeydir

Azerbaycan'da bulunan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ermenistan ordusunun hedefi olan Gence'yi ziyaret etti. Burada bir gazetecinin "Ermenistan parlamentosunun Türkiye'nin mallarına ambargo koyması" söylemleriyle ilgili sorduğu...

Azerbaycan'a destek ziyareti gerçekleştiren Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan Milli Meclisi'nde milletvekillerine seslendikten sonra Ermenistan ordusunun saldırılarına hedef olan Azerbaycan'ın sivil yerleşim bölgesi Gence'yi ziyaret etti."ERMENİSTAN KALLEŞÇE SİVİLLERE SALDIRMAKTADIR"Beraberindeki heyetle birlikte burada incelemelerde bulunan Şentop, hayatını kaybedenler anısına karanfil bıraktı. Şentop daha sonra yaptığı açıklamada savaş hukukuna ve ahlakına vurgu yaparak, "Savaşın bir hukuku, ahlakı olur. Askerler, askeri hedefler savaşta vurulur. Onlarla çarpışılır. Siviller hedef alınmaz. Ermenistan savaşın hukukuna ve ahlakına riayet etmeksizin kalleşçe siviller saldırmaktadır. Bunu bütün dünyanın görmesi lazım" dedi."BÜTÜN DÜNYA ERMENİSTAN'I İŞGALCİ OLARAK TESCİL ETMİŞTİR"Gazetecilere yaptığı açıklamada, Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğunun altını çizen Şentop, "Tarih boyunca böyledir. Bugünkü uluslararası hukuka göre de Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğu, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarında işgalci olduğu tescil edilmiştir. 1993 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararları vardır, Avrupa Parlamentosu'nun kararları vardır, AGİT kararları vardır, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin kararları vardır. Bütün dünya Ermenistan'ı işgalci olarak tescil etmiştir. Azerbaycan topraklarını şartsız kayıtsız olarak bir an önce terk etmek mecburiyetindedir. Ayrıca sivillere yapılan saldırılar çok açık bir savaş suçudur Cenevre Sözleşmesine göre de. Savaş oluyorsa da savaşında bir hukuku, ahlakı olur. Askerler, askeri hedefler savaşta vurulur. Onlarla çarpışılır. Siviller hedef alınmaz. Ermenistan savaşın hukukuna ve ahlakına riayet etmeksizin kalleşçe siviller saldırmaktadır. Bunu bütün dünyanın görmesi lazım. Ama üzüntü duyuyoruz" dedi."İNSANLIK SUÇLARINI GÖRMÜYORLAR VE TAVIR ALMIYORLAR"Minsk grubunun Ermenistan'ı işlediği suçlara karşı tavır almadığını belirten Şentop, "Bu konu ile güya yakından ilgilenen Minsk Grubu eş başkanı ülkeler dahil olmak üzere Gence'deki katliamı ve kalleşçe yapılan saldırıları, insanlık suçlarını görmüyorlar ve buna karşı bir tavır almıyorlar. Biz biraz da buna vesile olur diye, bunu göstermeye buraya geldik" şeklinde konuştu."HERHALDE FIKRA OLARAK ANLATILACAK BİR ŞEYDİR"Bir gazetecinin, "Ermenistan parlamentosunun Türkiye'nin mallarına ambargo koyması" söylemleriyle ilgili sorduğu soruya cevap veren Şentop, "Herhalde bir espridir. Ermenistan parlamentosunun Türkiye'nin mallarına ambargo koyması herhalde bir fıkra olarak anlatılacak bir şeydir. Dolayısıyla bir kıymeti yoktur" ifadelerini kullandı.


ABD’den Türkiye’ye malzeme takası teklifi

Vatandaşına maske yetiştiremeyen ABD, Türkiye’den istediği 81 tıbbi ürünü, takas yöntemiyle almayı teklif etti.

Koronavirüs ekonomileri çökertti Marshall Planı istediler

Koronavirüs salgını Avrupa’da sağlık sistemiyle birlikte ekonomileri de yıkıyor. İspanya Başbakanı Sanchez ve AB Komisyonu Başkanı Leyen, Avrupa'nın 2. Dünya Savaşı sonrasındaki Marshall Planı’na benzer bir yardım planına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı, Illere Göre Vefat Sayılarını Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası ilk kez il bazlı ölüm sayılarının yer aldığı haritayı paylaştı. İstanbul can kaybının en çok olduğu il olurken, Adana, Sakarya,Kocaeli, Kayseri,Bursa ve Konya'daki ölü sayısı da dikkat çekti.

CUMHURİYET COŞKUSU TÜM ŞEHRİ SARDI

“Dünya 5’ten küçüktür”

Aytekin torun virüse yakalandı

“Dünya medyası her zaman Ermenistan’ın yaptıklarına göz yumuyor”

Zihinsel engelli genç, kapalı spor salonunu savaş alanın çevirdi

İnegöl'de mahalle sakinleri hırsızı yakalayıp polise teslim etti

NEŞE AİLESİNİN ACI GÜNÜ