Türk uzmanlardan korkutan koronavirüs uyarısı: Daha kolay bulaşır hale gelebilir

NTV'de yayınlanan Pasaport programına konuşan uzmanlar koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundular. Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Bşk. Prof. Alpay Azap, koronavirüs için "Daha kolay bulaşır hale gelebilir" diye konuştu.

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya korku salan koronavirüsle ilgili Türk uzmanlardan açıklamalar geldi. Uzmanlar 362 kişinin ölümüne sebep olan koronavirüsle ilgili NTV'de yayınlanan Pasaport programına değerlendirmelerde bulundu. Tüm uzmanlar dikkatli olunması konusunda vatandaşlarımızı uyardılar.

"RAKAMLAR NEREYE VARACAK BİLMİYORUZ"

Koç Üniversitesi Hastanesi'nden Prof. Dr. Önder Ergönül, koronavirüsün ilk olarak 41 kişide görüldüğünü sonrasında hızlı bir şekilde yayıldığını belirterek, "İlk vakalarda ateş, solunum sıkıntısı ve halsizlikle başlayan ancak bazı insanlarda giderek ağırlaşan ve yüzde 15'inde de ölümle sonuçlanan bir tablo ortaya çıktı. Koronavirüs ve sars aynı virüs ailesinden gelen bir yapıdalar. Semptomları çok benzerlik gösteriyor. En büyük farkları SARS sağlık çalışanlarında görülmüştü. Koronavirüs ise halka yayıldı. Rakamlar nereye varacak bunu bilmiyoruz." ifadelerini kullandı.

"VİRÜS DEĞİŞİM GEÇİRİP DAHA ÇOK KİŞİYE BULAŞABİLİR"

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Alpay Azap, koronavirüsün çıkışyla ilgili, "Canlı hayvan satılan bir markette çıktığını biliyoruz. İlk olarak o markette çalışan 4 kişide görüşen ateş, ölsürük ve nefes darlığıyla başlayan, daha sonra o markete gidenlere bulaşı9p yayılan bir salgından bahsediyoruz. Vİrüsle ilgili bildiğimiz çok şey var ama bilmediğimiz de çok şey var. Virüsün ne hızlı ve ne kadar uzun süre yayılacağını bilmiyoruz. Bu tür virüsler salgının bir noktasında değişim geçirerek daha çok kişiye, daha kolay bulaşır hale gelebilirler. O yüzden dikkatli olmak gerekiyor" diye konuştu.

"VİRÜSÜN GENETİK HARİTASI SARS'A ÇOK BENZİYOR"

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Doç. Funda Şimşek, koronavirüslerin hayatta sıklıkla karşılaşılan virüsler olduğunu vurgulayarak, "Koronavirüslerin 6 alt tipi var, bunların 4 tane bizlerde üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan virüsler. Virüsün genetik haritası çıkarıldığında daha çok SARS'a benzediğini söyleyebiliriz. Virüsü bulaştıktan sonra 14 günlük bir kuluçka süresi var. Bulaşma konusunda net bilgi yok. Daha çok vahşi hayvan ve deniz ürünleri yoluyla bulaştığına dair bilgiler geliyor" dedi.

NE OLMUŞTU?

Çin'de, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle can kaybı 362'e, virüs bulaşan kişi sayısı 17 bin 205'e yükselmiş, virüsün tespit edildiği kişi sayısı dünya genelinde ise 22 bini aşmıştı.

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Salgın nedeniyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin'e uçuşlarını askıya almış, Dünya Sağlık Örgütü de "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etmişti.


ABD’den Türkiye’ye malzeme takası teklifi

Vatandaşına maske yetiştiremeyen ABD, Türkiye’den istediği 81 tıbbi ürünü, takas yöntemiyle almayı teklif etti.

Koronavirüs ekonomileri çökertti Marshall Planı istediler

Koronavirüs salgını Avrupa’da sağlık sistemiyle birlikte ekonomileri de yıkıyor. İspanya Başbakanı Sanchez ve AB Komisyonu Başkanı Leyen, Avrupa'nın 2. Dünya Savaşı sonrasındaki Marshall Planı’na benzer bir yardım planına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı, Illere Göre Vefat Sayılarını Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası ilk kez il bazlı ölüm sayılarının yer aldığı haritayı paylaştı. İstanbul can kaybının en çok olduğu il olurken, Adana, Sakarya,Kocaeli, Kayseri,Bursa ve Konya'daki ölü sayısı da dikkat çekti.

CUMHURİYET COŞKUSU TÜM ŞEHRİ SARDI

“Dünya 5’ten küçüktür”

Aytekin torun virüse yakalandı

“Dünya medyası her zaman Ermenistan’ın yaptıklarına göz yumuyor”

Zihinsel engelli genç, kapalı spor salonunu savaş alanın çevirdi

İnegöl'de mahalle sakinleri hırsızı yakalayıp polise teslim etti

NEŞE AİLESİNİN ACI GÜNÜ